Na jakie objawy zwrócić uwagę

Tętniaki mózgowe mogą nie dawać objawów, aż do momentu pęknięcia, lub powodować deficyty charakterystyczne dla jego lokalizacji.

 

Objawy tętniaka mózgu mogą być różnorodne i mogą zależeć od lokalizacji, wielkości oraz ewentualnego pęknięcia tętniaka. Poniżej znajdują się najczęstsze objawy, na które pacjent ze zdiagnozowanym tętniakiem mózgowym powinien zwracać uwagę:

– Ból głowy
Nagły i intensywny ból głowy może być jednym z pierwszych objawów pęknięciatętniaka mózgu, szczególnie jeśli występuje nagle i jest nietypowy dla danej osoby. Często jest opisywany jako „najsilniejszy ból w życiu”.

– Zmiany w widzeniu
Może wystąpić podwójne widzenie, ograniczony obszar widzenia lub inne zmiany w widzeniu, które mogą sugerować ucisk na nerwy odpowiedzialne za wzrok.

Deficyty neurologiczne
Pacjenci mogą doświadczać zaburzeń równowagi, trudności z chodzeniem, osłabienie mięśni, drętwienie lub mrowienie w różnych częściach ciała.

– Napady padaczkowe.

– Zmiany w mowie
Może wystąpić trudność w mówieniu lub zrozumieniu mowy, co może być spowodowane uszkodzeniem obszarów mózgu odpowiedzialnych za mowę i język.

– Nudności i wymioty, światłowstręt
Objawy te są efektem podrażnienia opon mózgowych przez krew.

– Sztywność i ból karku.

– Utrata przytomności, zaburzenia świadomości.

Jeśli pacjent doświadcza którychkolwiek z tych objawów, szczególnie jeśli są one nagłe i nasilają się, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się na oddział ratunkowy w celu dokładnej oceny i ewentualnego leczenia.

Diagnostyka tętniaków mózgowych – opiera się o wykonanie badań obrazowych naczyń mózgowia, tj jak tomografia komputerowa z kontrastem lub rezonans magnetyczny z kontrastem. Czasami tętniak jest na tyle niewielki, że ujawni się dopiero w specjalistycznych badaniach naczyń tj. angio-TK, angio-Mr lub infazyjna angiografia naczyń mózgowych. Po pęknięciu tętniaka może być konieczne wykonanie nakłucia lędźwiowego, aby potwierdzić diagnozę